وبلاگ

انتخاب نمای ساختمان

انتخاب نمای ساختمان

 

یکی از اصلی ترین چالش هایی که سازندگان مسکن و مهندسان معمار با آن درگیر هستند انتخاب نمای ساختمان می باشد ؛ زیرا انتخاب نوع نمای ساختمان و در نهایت انتخاب بهترین نمای ساختمان کار دشواری است و باید عوامل مختلفی مانند زیبایی، دوام، اقتصاد، سرعت اجرا و وزن، هزینه ، مقاومت در برابر زلزله و آتش‌سوزی و و سایر شرایط در نظر گرفته شود تا در نهایت بهترین گزینه برای یک خانه انتخاب شود ، زیرا بهترین نما برای خانه که در مناطق مرطوب قرار دارد لزوماً بهترین نمایی نیست که برای خانه‌های واقع در مناطق خشک و بیابانی مورد استفاده می‌باشد. همچنین با توجه به تعداد طبقات و سایر موارد انتخاب بنا و نمای ساختمان کار دشواری خواهد بود.

 

هنگامی که صحبت از نمای ساختمان می‌شود در واقع منظور را ما نمای بیرونی ساختمان و قسمتی از دیوارهای خارجی است که در معرض دید مخاطبان قرار دارد و این یک حق شهروندی است و تاثیر زیادی در فضای بصری شهر و محله ها دارد و گاهی بیانگر موقعیت فرهنگی، وضعیت اجتماعی و اقتصادی هم می باشد .

همانطور که گفتیم انتخاب نمای ساختمان اهمیت زیادی دارد زیرا هویت ساختمان را نشان می‌دهد، به همین دلیل است که بسیاری از مکان های پر مخاطب و مهم مانند دانشگاه ها ، هتل ها و شرکت های معتبر و برند اهمیت زیادی به انتخاب نمای ساختمان و منحصر به فرد بودن آن می دهند.

 

انتخاب نمای ساختمانانتخاب نمای ساختمان

 

بهترین نمای ساختمان

به وضوح می‌توان گفت که بهترین نمای ساختمان با توجه به دید و هدف متفاوت می باشد. به عنوان مثال بعضی از افراد زیباترین نما را برای ساختمان وقتی می دانند که بادوام ترین نما برای ساختمان انتخاب شده باشد و از مصالح و موادی در نمای ساختمان استفاده کنند که تا مدتها نیاز به تعمیر یا تعویض نداشته باشد .

ولی برخی از افراد نیز ممکن است تصور کنند که بهترین نما، ارزانترین نما برای ساختمان است. ولی نظرات در این حوزه بسیار متفاوت است و هر کسی با توجه به روحیات و سلیقه و اهدافی که دنبال می کند گزینه های مختلفی را در نظر می‌گیرد.

 

اما در این بین نوع کاربری ساختمان ها هم روی متریال و مواد سازنده نمای ساختمان تأثیرگذار خواهد بود. به طور مثال نمای ساختمان های تجاری و مسکونی شباهتی با هم ندارند و نمی‌توان از نماهای سنگی و آجری سنگین که در بعضی از خانه‌های مسکونی استفاده می‌شود در ساختمان های بلند و برج‌ها استفاده شود و همچنین نمای شیشه ای یا اسپایدر برای ساختمانهای مسکونی چند طبقه گزینه مناسبی نخواهد بود.

پس کاربری ساختمان هم یکی دیگر از موارد مهم و تعیین‌کننده در انتخاب نوع نمای ساختمان می باشد. پس اگر قرار باشد بهترین نما را برای یک ساختمان در نظر بگیرید باید ویژگی‌های مختلفی را مد نظر قرار دهید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

بهترین نمای ساختمانبهترین نمای ساختمان

 

نوع معماری نمای ساختمان

همانطور که اشاره شد یکی از هدف های اصلی انتخاب نمای ساختمان زیبایی بخشیدن به مناظر شهری می باشد و باید به نوع کاربری ساختمان ها و هویت محل و منطقه توجه داشته باشید تا تناسب را فراموش نکنید .

به طور مثال اگر ساختمانی که مد نظر است در بافت‌های تاریخی احداث شده نمی‌ توانید از نماهای که برای سبک مدرن غربی به کار می رود استفاده کنید ، زیرا این عدم تناسب هر چقدر هم که به صورت انفرادی زیبا باشد اما در نهایت نبود تناسب زیبایی چندانی برای ساختمان شما نخواهد داشت و صرفاً هدر دادن هزینه خواهد بود.

 

دوام و ماندگاری نمای ساختمان

با اینکه زیبایی نمای ساختمان ویژگی مهمی است، اما علاوه بر آن دوام و ماندگاری آن نیز حائز اهمیت است؛ زیرا اگر نمای ساختمان خیلی زود فرسوده شود اعتبار کل پروژه زیر سوال میرود و نیاز به تعمیر و تغییر زود هنگام هزینه زیادی را در بر دارد . پس بهتر است به دوام مصالح و ماندگاری نما توجه داشته باشید.

 

دوام نمای ساختماندوام نمای ساختمان

 

به روز بودن و جدید بودن

همان طور که می دانید در زمینه های مختلف از جمله نمای ساختمان، هرروزه مواد و متریال جدیدی وارد صنعت می‌شود و بهتر است ساختمان خود را طوری طراحی کنید که از وسایل جدید و به روز در ظاهر و نمای آن استفاده شده باشد، زیرا استفاده از این وسایل نوعی اعتبار و ارزش برای ساختمان شما به حساب می آید و نشان دهنده توجه شما به سازه می باشد.

 

سرعت نصب

از دیگر موارد حائز اهمیت در ساخت پروژه های عمرانی و ساختمانی ، سرعت اجرای پروژه است زیرا هرچه سرعت بالاتر باشد هزینه پروژه مقرون به صرفه تر خواهد بود و اگر برای نما مدلی را انتخاب کنید که سرعت اجرای آن پایین است ، ممکن است در نهایت برای صرف هزینه ها دچار مشکل شوید و مشکلات مختلفی از نظر اقتصادی پیش بیاید.

 

سرعت نصب نمای ساختمانسرعت نصب نمای ساختمان

 

ضد حریق بودن

امروزه انتخاب نمای ضد حریق و استفاده از متریال های ضد حریق در ساختمان سازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و حتی به یکی از مهمترین موارد تبدیل شده است . پس بهتر است در نمای ساختمان مخصوصا ساختمان های بلند و ساختمان های مهم که از لحاظ استراتژیکی و سایر موارد اهمیت زیادی دارند از نمونه های ضد حریق استفاده کنید تا از بروز مشکلات جدی در آینده جلوگیری کرده باشید.

 

نمای ساختمان مدرننمای ساختمان مدرن

 

ماندگاری و دوام رنگ

علاوه بر مواد و مصالح ، رنگی هم که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد اهمیت زیادی دارد و اگر در نمای ساختمان از مدلی استفاده نمودید که در داخل آن رنگ آمیزی وجود دارد ، باید توجه داشته باشید که تعمیر و نگهداری نمونه هایی که رنگ آمیزی دارد سخت تر است، زیرا بعد از مدتی کیفیت و زیبایی رنگ تحت تاثیر قرار می گیرد و ساختمان بعد از مدتی فرسوده به نظر می رسد و دیگر ساختمان زیبایی اولیه را نخواهد داشت ، مگر این که از بهترین متریال و بالاترین کیفیت رنگ استفاده کنید.

 

نمای سفید ساختمان

نمای سفید ساختمان

مقاومت در برابر زلزله

با توجه به زلزله خیز بودن کشور ما در برخی از مناطق بهتر است در انتخاب نمای ساختمان به نوع متریال و مواد برای مقاومت در برابر زلزله هم توجه داشته باشید زیرا این روزها هزینه‌های زیادی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله می شود ، ولی کمتر کسی به نمای ساختمان هم توجه می‌کند و ممکن است مشاهده کرده باشید که ساختمان هایی با اسکلت سالم کاملا نمای خود را از دست داده اند و هزینه های گزافی بابت تعمیر و بازسازی نمای آنها می‌شود .

پس بهتر است از نمایی در ساختمان خود استفاده کنید که ضد زلزله باشد زیرا حتی سقوط نمای ساختمان علاوه بر هزینه ، ممکن است برای عابران آن محل خسارت‌های جانی در بر داشته باشد.

 

عایق حرارت

دیوار های جدیدی که اخیراً در سازه ها استفاده می شود کمک زیادی به عایق حرارتی ساختمانها می کند اما موادی که در نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد می تواند تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد. اگر از موادی که عایق حرارت هستند در نمای ساختمان استفاده کنید باعث صرفه‌جویی هرچه بیشتر در انرژی در فصل تابستان و زمستان خواهید شد.

 

نمای آجری ساختماننمای آجری ساختمان

 

سبکی نمای ساختمان

همانطور که اشاره شد هرچه نمای ساختمان سنگین تر باشد مقاومت کمتری در برابر زلزله دارد و ساخت آن هم باعث افزایش هزینه‌های عمرانی می شود، پس بهتر است در نمای ساختمان خود از متریال سبک تر و خشک استفاده کنید.

پس با توجه به تمامی موارد که به آن اشاره شد، حال می‌توان گفت که بهترین نمای ساختمان نمایی است که برای انتخاب آن تمام موارد مذکور رعایت شده باشد و در نهایت ایمنی و هوشمندی، زیبایی سازه شما را تامین کند.

ارزانترین نمای ساختمان
اگر به دنبال ارزانترین نما برای ساختمان خود هستید باید توجه داشته باشید که مصالح به کار رفته در نمای ساختمان تعیین کننده قیمت آن خواهد بود. مصالح نما با توجه به قیمت به ترتیب از ارزان‌ترین و گران‌ترین شامل موارد زیر می باشد:

نمای سیمان سفید

نمای سیمان شسته

نمای سنگ

نمای آجری

نمای کامپوزیت

نمای چوب پلاست

نمای تراکوتا

نمای سنگ مرمر کلاسیک

نمای سرامیک

نمای چوبی

نمای سنگ گرانیت.

 

نمای سنگی ساختماننمای سنگی ساختمان

 

 

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *